ÜDVÖZÖLLEK TERMÉSZETVÉDELMI, ÁLLATVÉDELMI ÉS SOLYMÁSZ OLDALAMON!
ÜDVÖZÖLLEK TERMÉSZETVÉDELMI, ÁLLATVÉDELMI ÉS SOLYMÁSZ OLDALAMON!
IRÁNYMÉRŐ RENDSZER
 
Kérdezz! - felelek
 
IN MEMORIAM
 
Madaraink egészségvédelme
 
Akikre büszke vagyok
 
VADÁS(S)ZUNK!
 
GÖRÉNYEIM
 
NAP FOTÓJA
 
VIDEÓIM
 
I. Solymász Fesztivál
 
Természetvédelmi Vizsga Tételek
 
WEB OLDALAK
 
Nézettségi index :o)
Indulás: 2006-09-28
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Elfelejtettem a jelszót
 
Ha kérdésed van, én válaszolok rá...
[35-16] [15-1]

2014.01.14. 10:12 Idézet

Szia!

Nem tudom elküldeni, mert nekem sincsen meg:). csak az a tételsorozatom van, mely a Zöldhatóság oldaláról Te is le tudod tölteni. A vizsgabizottság, minden vizsgára új tesztsorral készül, melyet előtte nem hoznak nyilvánosságra, a vizsgabizottság tagjainak is a fele, a vizsgán ismeri meg.

Ha az első tesztes akadályt meg tudtad ugrani, akkor a további kérdéseket és válaszokat a www.zoldhatosag.hu oldalál a természetvédelmi vizsgáknál megtalálod, mindig aktualizálva az esetleges jogi változások tükrében.

Sok siket és tanulást! A tavaszi vizsgán találkozunk:)

üdv

Karvaly


2013.08.22 13:47
Imling Döníz

„ Szia. A vizsga kérdéseit elküldöd nekem?? Köszönöm.


2013.08.22. 13:47 Idézet

Szia. A vizsga kérdéseit elküldöd nekem?? Köszönöm.


2013.07.11. 23:50 Idézet
Álmodozó

Tisztelt Bérces úr!

Már régóta álmodozom arról, hogy egyszer én is solymász leszek, de eddig az élet valamiért mindíg úgy hozta számomra, hogy erről a szenvedélyről le kell mondjak. Mostanra viszont a dolgaim mind anyagi mind szabadidő terén kedvezőre fordultak. Viszont mára már városban, társasházban élek. A kérdésem az lenne, hogy megfelelően és biztonságosan átalakított erkélyen (ami 3,5 méter  hosszú 1 méter széles és 2 méter magas) lehet-e solymot tartani. Az erkély a legfelső 3. szinten van felette már nincsen semmi illetve egy fás parkra néz. A lakóközösségel jó a kapcsolatom ők nem elleneznék.

Válaszát előre is köszönöm!


2013.04.07. 12:03 Idézet
Lili

Kedves Lili!

Az egyesület oldalán minden felvetett kérdésére választ kap. Kérem nézzen meg mindket és keressen rá az adott infóra.

www.mnrse.eu

 

üdv

karvaly

 

Érdeklődnék hogy én is vadász solymász vizsgára készülök, és hogy milyen költségei lennének 1 évre levetítve a

tagságnak az  Mnrse -belül ill mivel jár..?

 -Ill.  hol tudnám megnézni a szolymászatra vonatkozó ÚJ jogszabályokat??

 Válaszát előre is köszönöm János! 


2013.03.30. 20:06 Idézet
Aves

Kedves János!

Érdeklődnék hogy, nem tudna valamit mondani a solymász elméleti vizsgáról oly formában, hogy mire 'készüljön ' ott az ember? 
Illetve mik az új jogszabályváltozások?

Válaszát előre is köszönöm!


2012.12.12. 16:54 Idézet

Kedves János,

néhány nappal ezelőtt egy - kinézete alapján - vörös vércse ütött tanyát a negyedik emeleti gangos körfolyosónkon, egy falon lévő kampón. Sötétedéskor megjelenik, hajnalban pedig elrepül Egy szemeteszsákot tettem a földre, pontosan alá, az okot talán nem kell részleteznem. :) Minket nem zavar a madár, a többi lakót sem, mégis megkérdezem: hogyan teheném "kellemesebbé" az itt telelését? Van értelme madáretetőnek? Válaszát várom, üdvözlettel:

András


Válasz:

Kedves András!

Elvileg lenne lehetőség élő egérrel történő etető polc felállítása, a vércséjük számára. Lehet szívesen is enne a felkínált egerekből, főleg a havas és erősen mínuszos időben történik a kihelyezés. Ha szeretné a vércsét etetni, akkor élő egereket kell olyan nagyméretű fiók szerű ládikába helyezni (pl. tejesláda), melyből az egér nem tud kimászni, ugrani, de a vércse a fogást követően el tud repülni, vagy benne kényelmesen enni. Ergo a fal magassága és a doboz méretének igazodni kell, e kistestű ragadozó madár méreteihez. Ha a tenyésztett egér beszerzése problémás, akkor értékes táplálék szempontjából vágott haszonálat húsa nem igen alkalmas. Tény, ha nagyon hideg van, és a madár kondíciója leesett, akkor rámehet a kitett húsra (baromfi, marha, birka), feltéve, ha az nem fagyott keményre, és megfelelő méretben van tállalva. Általában a főváros rágcsáló állomány ezt a fajta etetést nem indokolja. A vércsék elég könnyen találnak kistestű rágcsálókat, illetve madarakat.

Ha még is megpróbálná az élő egeres etetést, olyan magasra kell helyeznie az etető ládát, hogy más állat (kutya-macska) se az egeret, se a benne zsákmányoló vércsét ne veszélyeztesse.

Végül meg kell jegyeznem, hogy a ragadozó madarak éjszakázó helye és táplálkozási leshelye nem esnek általába egybe. Persze városi körülmények között ez borulhat, illetve egy ragadozó sem hagyja ki a potya kaját általában, ha az időjárás, vagy a kondíciója ezt szorgalmazza. A városba költöző, vagy  effektíven ott élő és szaporodó ragadozó madaraknak is van egy bioritmusa, vadászati körútja. Ha nem volt előzetesen rossz tapasztalata, akkor az ilyen kitett etető ládákat felkeresi rendszeresen tápláléksszerzés céljából. Nem véletlen, hogy természet fotósok bevett módszere pl. baglyok fotózásánál az egeres etető láda alkalmazása.

Hogy a vércse meddig marad Önöknél ezt nem tudom. Ha csak telelő példányról van szó, melyet az idő beszorított a gangjuk végébe, akkor egy idő múlva vissza fog téri a saját revírébe. Ha a terület a revíre része, illetve új revír kereső fiatal (városban kelt) madárról van szó, és életfeltételeit a házuk közelében, vagy pont azon megtalálja, akkor lehet hogy családalapításra és remek megfigyelésre ad majd lehetőéget a jövőben. Ehhez egy költőláda kihelyezése pont megfelelő volna koratavasszal a tetőn!

üdvözlettel,

János

 


2012.10.03. 01:37 Idézet
Bimbam

Kedves Karvaly!

Az MSE versus MRSE-kérdéssel kapcsolatos álláspontjára szeretnék egy rövid kérdés erejéig visszakanyarodni. Véleményét a magam számára úgy összegeztem, hogy a két egyesüleben való szerepvállalás - relatíve - békésen megfér egymás mellett, és ha mégis dönteni kell, a választás csak a személyes preferenciákon múlhat - ez korrekt és bölcs állásfoglalás.

Viszont a ragadozómadarakról való tanulást komolyan elkezdeni szándékozó, kezdő és outsider, de reménybeli solymászként mégis döntést kell hoznom, amely az elkövetkező, tanulással és munkával eltöltött éveket alapvetően befolyásolja. Végülis tehát, Ön hogyan látja? Egy teljesen kivűlálló, de elkötelezett és madár-szerelmes kezdő melyik szervezet kötelékén belül fejlődhet inkább, illetve a saját erőfeszítéseivel melyik szervezetnek lehet jobban a segítségére?

Üdvözlettel:

Bimbam

 


 
 
Kedves Bimbam!:)

Az Ön által említett két szervezet célkitűzéseit, fő profilját, munkáit és törekvéseit a weboldalaikon jól nyomon követheti. Ez már jó kiindulási alap a döntésének a meghozatalára - véleményem szerint. Ha a megfogalmazott célok egyeznek az Ön elképzelésével, akkor abba az egyesületbe kell belépnie. Pontosan előttem nem ismertek az Ön jövőbeni elképzelései. Ha reménybeli solymászként a ragadozó madarakról való tanulást, e fogalomkörben szereplő fajokra érti csak, akkor mindkét egyesülethez való csatlakozás eredményre fogja vezetni. Az elkötelezett madárszerelmes megfogalmazás is igen tág ruhadarab számomra, mely mindkét egyesület profiljára könnyen ráhúzható, a solymászathoz való vonzódása mellett. Tudom, hogy a két egyesületben való tagság vonzó ötlet volna, de ajánlani már nem merem, mert az MSE utolsó közgyűlésén (múlt szombaton) a vezetőségük ezt a lehetőséget már nem támogatja. Mint mondták a tagság túlnyomó részének az igényére alapozva terjesztették a közgyűlés elé az Alapszabályt módosító új pontot, melyben megtiltanák minden tagnak a kettős tagságot, más, hazai bejegyzésű, solymászattal is foglalkozó szervezetben, vagy alapítványban. Biztos felmerül Önben is a kérdés, hogy ez hogy jön össze a demokratikus jogok gyakorlási lehetőségével, vagy az egyesülési törvény elleni szankció beiktatásával? Bennem is felmerült, mint sokan másokban is, de mivel 2012 évtől nem vagyok az MSE tagja, így a szervezet ügyébe nem kívánok beleszólni, bár magán véleményem van a dologról Így, ahelyett, hogy megmondanám Önnek, melyik szervezetet válassza, ezt inkább Önre bízom, de az MNRSE munkájáról, mint propaganda lehetőség, azért nyilatkozhatok pár mondatban:)

Egyesületünk ideológiájának és a kiindulása a természetvédelemre épül. Úgy gondoljuk, hogy a jövőben se ragadozó madár, se solymászat nem lesz a természetvédelem nélkül. Számunkra a solymászat sokszínű kulturális értéke és vetülete nem merül ki a madarakkal történő vadászattal, mely nagyon sok solymászt elégít ma is ki. Mi globálisan értékeljük ezt a hagyományt, melyhez nagyon is hozzá tartozónak látjuk a madaraink és a vadászható vadfajok megléte mellett, a környezeti tényezőket (meglétét, mint feltételt), a társadalmi megítélést, mely egyrészt a közhasznúságot és közérdeket is szolgálja, illetve indukálja oda-vissza alapon a fejlődést. Ezért fontos számunkra az oktatás és ismeretterjesztés, hiszen már elmúltak azok az idők, és elég egoista megnyilvánulás is, hogy csak azért solymászunk, mert most (még) lehet, meg szeretem, és engem a madárral való vadászat érdekel csak. Hogy utánam az özönvíz, meg pont nem érdekel, hogy más tud solymászni, vagy nem, számunkra ez egyfajta elzárkózást, egyfajta zárt lobbit tükröz csak, és nem a jövő nemzedékének való átadási akaratot, közügyet, vagy közhasznúságot. Nem tudom érti-e mire gondolok? Nem adott érdeklődőket szeretnénk a solymászatnak megnyerni, vagy „solymászokat gyártani”! Nem, mi mindenkihez el akarjuk juttatni a ragadozó madarak szeretetét, túlélésükhöz szükséges védelmük hangsúlyozásával és megismertetésével. A mai rohanó világban a Tv és az internet lehet egyfajta kapocs ember és információ gyűjtési lehetősége között. Viszont ez távol áll az álaltok felelősség teljes tartásától, megítélésétől. Viszont egy kézbe vehető, megsimogatható, a természetben megmutatott és megfigyelhető élőlény erősebb és jobb megítélést, emlékeztetőbb tanulási lehetőséget fog adni a szimplán csak érdeklődő számára. Nem véletlen a nyílt programjaink, ahol ragadozó madárgyűrűzést, előadást, vagy bemutatót hirdetünk. És nem véletlen, hogy a gyerekeket célozzuk, illetve a fiatalokat, akik a későbbi döntéshozatalban, ott lesznek majd. Számunkra fontos, hogy ne csak a vadász madarakat ismerje és szeresse a solymász, hanem minden fajt ismerjen és védje. Miért? Ugye hallott most arról a lobbiról, hogy az egerész ölyv ismét lőhető legyen? Egy solymászat iránt érdeklődő kívülálló kérdezhetné, mi köze az ölyvnek az ő érdeklődési köréhez, hiszen mint solymászmadár közömbös. Igen ám, de ha egy fajt kiragadunk, és elejthetővé teszünk, onnantól kezdve már az én szeretett solymászmadaram is veszélyben van. Miért is? Mert a jelenlegi oktatási rendszer, légyen az általános, szakiskolai, vagy felsőfokú szakirányú, nem ad megfelelő fajismereti oktatást, ismeret alapot. Még a vadász tanfolyamok sem, melynek sikeres elvégzését követően fegyvert ragadhat az ember gyermeke. No és ki fogja eldönteni ebben a milliőben, hogy az most aki repül ölyv, héja, vagy sólyom. És azt Ön is pontosan tudja, ismeri, hogy széttárt karok és azt hittem, hogy ölyv volt, lesz majd a kérdésre a válasz a halott madaraink felett. Pl. ezért is fontos számunkra az ismeretterjesztés! De egy fajt akkor tudunk a legjobban megismerni, ha az megismerni hagyja magát. Értem ezt a zárttéri tartására is. Egy fogságban tartott állat tanítja meg a legjobban az embert mindazokra a vele kapcsolatos dolgokra, amit távcsövön keresztül bajos, vagy lehetetlen ellesni. Bár a mai webkamerás korban, azért ez már erősen javuló tendenciát mutat. Ilyen pl. a szaporodás, betegségek kezelése, rivalizációt, agressziót, stb. kiváltó faktorok ismerete, melynek birtokában a természetben való viselkedésük érthetővé válik és védelmük kulcskérdései is a kezünkbe kerülnek egyből. Rövidre fogva, egyesületünk 80%-ka ragadozó madárvédelemmel foglalkozik csak. Nekik a solymászat csak szimpátia, amiből persze lehet nagy szerelem is. De így elsőre a madarakhoz kapcsolódó ismereteket szerzik meg, és utána a solymászatét, illetve szinkronban, ha ez is ugyan annyira érdekli őket. Ha indíttatása, madarak iránti szerelme a globális védelmük megvalósításán alapuló hasznosítást (természetben, avagy kézen) célozza, akkor köztünk a helye, és nagy szeretettel várjuk:) Mint a weboldalunkon olvashatta és fontos. Nálunk bárki, BÁRKI lehet tag, a kisgyermektől az idősebb madárbarátokig. Nincsenek kritérium rendszerek, és feltételek. Az alapszabályunkban megfogalmazottakat kell elfogadni, mely ember és demokratikus barát alapon lett megfogalmazva, lehetőséget és teret biztosítva minden korosztálynak az érvényesülésre, adott szegmensbe való kibontakozásba. A tagdíjunk is NEM tárgyévre vonatkozik, mint más szervezetek esetében, hanem tényleges évet fed le. Pont azért, hogy a belépés dátuma ne legyen mérlegelés tárgya, hogy két hónapra, vagy egész évre veszik el tőlem ugyan azt a pénzt! Ha ezen idő alatt úgy érzi, nem ezt a célokat hajszolta álmaiban, nem hosszabbítja meg tagságát a tagdíjbefizetésével, és ámen. Ez úgy gondolom elég haladó szellemű, és XXI. Sz-i lehetőség, és szabad választás lehetőségének a megtartása. Se retorzió, se könyörgés. Itt mindenki csak addig van, amíg jól érzi magát. És munka van bőven, hiszen alig 2 éves szervezetről van szó, aki csak elkezdte a profilját kiépíteni és céljait megvalósítani. Kedves Bimbam, bízom benne, hogy válaszomban a döntésében pro, vagy kontra alapon segíteni tudtam. Javasolom, hogy az MSE elnökének is tegye fel ezeket a kérdéseit, tőle is meg fogja kapni a korrekt választ, ami alapján a döntés már biztosan nem lesz nehéz Ön számára sem. Ha van további konkrét kérdése, szívesen válaszolok azokra is:)

Üdvözlettel;

karvaly

ui. a jövőheti szerdai egyetemi előadásomra szeretettel várom!:) részleteket a hírek rovatomban olvashat.

 


Válasz:

Kedves Bimbam!

ha globálisan szeretné a ragadozó madarakat megismerni, és munkáját a solymászat mellett az egyéb fajokra is kiterjesztené, akkor természetesen az a javaslatom, hogy lépjen be hozzánk. Lévén tagságunk nem csak a solymászatra engedélyezett fajokkal foglalkozik, hanem minden féle ragadozó madár fajjal, mely kis hazánkat színesíti. Így akár olyan faj szerelmese is lehet, mely solymászati vonalon tiltott, vagy közömbös, és eddig fel sem figyelt rá, nálunk még is közelebb kerülne hozzá a védelmével, rehabilitásával kapcsolatban. Több tagunk is elfoglaltsága miatt jelenleg nem tudja a solymászatot gyakorolni, de a jövőben azért egy megvalósítandó terveként szerepel. Viszont addig közöttünk passzív solymászatával és aktív ragadozó madárvédelmi munkájával, mely utóbbi nem határidős, nem szezonhoz, vagy időponthoz kötött tevékenység álltalában, tud tevékenykedni. Ebben bele tartozik a rendezvényeinken való kedvezményes részvétel, az előadásainkon, bemutatóinkon való tanulás és információ szerzés lehetősége is. Zárt levelezési rendszerünkben felvetődött kérdésére hamar kap választ szakembereinktől, így az on-line, vagy fórumos színtű oktatása is a saját szabadidejéhez köthető.

Ornitológiai vezetónk szakmai tudása, és gyakorlati tapsztalata is garancia arra, hogy a ragacsok világában történő eligazodása, tanulása, védelmükbe való bekapcsolódása minden szinten képességei és igényének megfelelő szinten megvalósuljon.

 

üdvözlettel,

karvaly

 

ui: ha figyelemmel kísérte a weboldalunkat, lehetősége lett volna a két ünnep közötti a 3 napos nyílt rendezvényünkön részt venni, ahová a hazai ragadozó madárvédelem és solymászat szerelmeseit hívtuk meg. Remek társaság jött össze, délelőtt a ragadozó madárvédelemé, délután a solymászaté, az este pedig a vetítéses előadásoké volt, melyben a szakembereink megosztották egymással tapasztalataikat, élményeiket. Ez is olyan fórum lehetőség volt az egyesületünk részéről, hogy bárki kívülállóként is megismerje mindkét szakmai berket, és embereket. Természetesen a tagjaink rendezvényi költségeit (szállás, étkezés, stb. ) az egyesületünk finanszírozta:). Még hasonló nyílt napokat fogunk rendezni a közeljövőben. Érdemes ezért a weboldalunkat rendszeresen olvasni!:)


2012.09.20. 07:38 Idézet

Üdv Zoltán!

 vadasz7904@freemail.hu nyugodtan keress meg .


2012.09.12 18:48
Szabó Zoltán

„ Kedves János !

Olvastam az előző hozzászólást én is hasonló cipőben járok . Azt szeretném megtudni hogy az oldalon található vizsgaanyag elegendő e a solymász elméleti vizsgához. Illetve tudna -e segíteni abban hogy a Nyíregyházán vagy ahhoz közel solymászt találjak. Előre is köszönöm válaszát.

Szabó Zoltán Nyíregyházáról.


Válasz:

Üdvözlöm!

Az oldalon található vizsgaanyagot ki kell egészíteni mindig az aktuális TVT legfrissebb kormányrendeleteinek a változásaival, és akkor már a válasz igen:)

A nyíregyházi solymászokban is tudok segíteni, kérem írjon egy e-mailt, és privátba megadom az elérhetőségeket.

 

üdvözlettel,

BJ.


2012.09.12. 18:48 Idézet

Kedves János !

Olvastam az előző hozzászólást én is hasonló cipőben járok . Azt szeretném megtudni hogy az oldalon található vizsgaanyag elegendő e a solymász elméleti vizsgához. Illetve tudna -e segíteni abban hogy a Nyíregyházán vagy ahhoz közel solymászt találjak. Előre is köszönöm válaszát.

Szabó Zoltán Nyíregyházáról.


Válasz:

Üdvözlöm!

Az oldalon található vizsgaanyagot ki kell egészíteni mindig az aktuális TVT legfrissebb kormányrendeleteinek a változásaival, és akkor már a válasz igen:)

A nyíregyházi solymászokban is tudok segíteni, kérem írjon egy e-mailt, és privátba megadom az elérhetőségeket.

 

üdvözlettel,

BJ.


2012.07.17. 18:34 Idézet
Tóth Ágnes

Üdvözlöm!

Én már évek óta távolról barátkoztam a gondolattal, hogy egy ilyen fenséges ragadozó madár a vadásztársam legyen. Néhány hónappal ezelött elhatároztam, hogy belevágok. Ezért letettem az Állami Vadászvizsgát és a napokban ki szeretném váltani a vadászjegyet is.De itt egy kicsit elakadtam. Minnél többet olvasom az interneten a solymászattal foglalkozó oldalakat, fórumokat annál tanácstalanabb vagyok. Magamtól biztos nem tudok kellőképpen felkészülni a vizsgára, arról pedig meg vagyok győződve, hogy hiányos tudással madár tartásába, tanításba nem kezdek. Abban kérném a segítségét, hogy hogyan folytassam? Van e ilyen tanfolyam ahol az alapokat el lehet sajátítani? Vannak-e solymászok akik szivesen oktatnak? Beléphetek-e valamelyik egyesületbe ismeretlenül vagy jó ha egy solymász ajánl tagjelőltnek?  Válaszát előre is köszönöm:Tóth Ágnes


Válasz:

Kedves Ágnes!

Ha olvasta a solymászattal foglalkozó oldalakat, és fórumokat, akkor azért némi fogalma már biztosan kialakult arról, hogy ragadozó madárral való együttélés, az egyfajta életmódváltást és alkalmazkodást követel meg attól, aki valóban solymászni is akar, nem csak egy madarat a kertjébe nézegetni. Elég összetett feltételek kellenek a madártartáson kívűl is:) Mint alább is taglaltam, a solymászat gyakorlásához, és a ragadozó madarak tartásához egyfelől kell egy személyi feltétel, melyből Ön egyet már teljesített is. Még hátra van a természetvédelmi és solymász állami elméleti, majd a gyakorlati vizsga, hogy teljes legyen a papíros előírás. Majd ezt követi persze a madárhoz szükséges tartási feltétel, illetve ezzel párhuzaosan, vagy szinkronban. Oszt ezekre jön az igazi plusz 80%:), volier építés, takarmány állatok, röpítpőterület, napi repítés munka után, autó szükséglet, szabadságok a madár körül, stb.

Az elméleti vizsgákra véleményem szerint a kiadott (és ég nem módosított) vizsgaanyagból fel lehet készülni minden gyakorlati ismeret nélkül szerintem ahhoz, hogy sikeresen letegye.  Gyakorlati részét kétségtelen csak gyakorló solymászoktól tudja elsajátítani. Erre több lehetősége is van, ha a solymászati fórumokon megfordult, ez már tiszta lehet Ön előtt.

Az nem kérdés ma már, hogy beléphet-e valamelyik ma működő solymász egyesületbe, hiszen ez csak elhatározás kérdése, és belépési nyilatkozat kitöltése. A Magyar Solymász Egyesületbe (MSE)tagjelöltnek jelentkezhet írásban, a weboldalon megadott titkár címére. A soronkövetkező közgyűlés dönt a felvételéről, és a lakóhelye szerinti solymászhoz osszák be, ha nincsen saját választottja. Ha a közgyűlésen személyesen megjelenik és a belépési 21.000Ft-ot befizeti, akkor a felvételével nem lesz baj. A továbbiakban a kijelölt mestere fogja a gyakorlati oktatását ellátni, elsősorban. Ha el tud majd járni a vadászati szezonban a közös vadászatokra, ott több solymásztól is elleshet gyakorlati fogásokat, illetve az esti beszélgetések alkalmával (általában 3 napos vadászatok vannak) is sok hasznos gyakorlati infót tud a solymászoktól begyűjteni. A tagjelölt idő 2 év és egy alkalommal lehet további egy évvel ezt a tanuló időt meghosszabítani. Ebben az időszakban minden törvény és rendelet által előírt feltételnek meg kell felelnie, azaz az állami vizsgákat le kell tennie. Ha ez meg van és a mestere is javasolja, akkor a soronkövetkező taggyűlés a rendes tagjai sorába felveszi, akár fél év múlva is a jelentkezésétől számolva. (Egy évben két közgyűlés volt eddig, fél évente). A felvételénél szintén jelen kell lennie. Ha felvették, akkor már csak az éves tagsági díjat kell az adott határidőig mindig befizetnie (20.000 Ft/tárgy év), és rendes tag innentől. Az egyesülettől mindenről értesítést kap, vadászatain és rendezvényein részt vehet, belépést nyer a zárt fórumára. Körülbelül röviden ennyi.

A mi egyesületünkben; a Magyar Nemezeti Ragadozómadár-védő és Solymász Egyesületben (MNRSE) nincsen felvételi kérelem, nincsen beosztás, vagy mester kijelölése. Hozzánk bárki beléphet, ha letölti a weboldalunkról a belépési nyilatkozatot, elküldi a titkárunknak és befizeti a számlaszámunkra az éves tagsági díjat (7.000Ft). Ha pénz bejött, automatice fogja megkapni az éves tagsági igazolványát, ami nem tárgyévre szól, hanem tényleges 12 hónapra. Azaz, ha augusztus 01.-n fizetett, akkor jövő augusztus 01.-ig van nálunk tagsága, feltéve, ha az Alapszabályunkat elfogadta:) A lejárat előtt 30 nappal kap értesítést a lejárati dátumról, mert bárkinek kimehet a fejéből, mikortól tag:) Nálunk nincsen mesterhez beosztás, mert mindenkire rá van bízva, kihez jár majd el szívesen, kitől akar tanulni. Mi arra buzdítunk mindenkit, hogy minél több solymászhoz látogasson el (hazai vagy külföldi, egyesületi, vagy kívüli solymászokhoz), hogy szélesebb legyen az ismerete e témakörben, mint egy ember által oktatott ismeret, ami nem bizti, hogy mindig jó:). Persze nálunk a szükséges infókat, segítséget megkapja, amit igényel, zárt levelező listánkon napi kérdésére választ kap, weboldalunkon detto. Nálunk a ragadozó madár védelem is fő prioritásban van, azaz mindenkinek részt kell vennie ebben a munkánkban is, azaz az egyesületi munkánkban. Mert fontos, hogy a ragadozó madarakról általános ismeret legyen, ne csak egy-két solymászmadárról tudjon dolgokat, ne adj isten, csak ezeket ismerje fel! Ha megvannak a vizsgái, kellő tapasztalatot szerzett a ragadozó madarak tartásának az alapismereteiben, akkor két solymász tagunk írásos támogatásával vesszük csak fel a solymásztagjaink közé. Azaz a solymászokhoz való felvétel kétlépcsős, hogy kontrollálni tudjuk a jelentkezőt, ráadásul a két ajánló felel Önért, ha valami gixert csinálna, aminek esetleg hatósági következményei is lenne. Az rájuk is kihatással lesz! Tagjaink többsége eleve a ragadozó madár védelemmel foglalkozik elsősorban. Így a madarak körüli munkák során el tudja dönteni az új tagunk, hogy solymászni is szeretne majd később, és akkor ebben az irányban is aktivizálódik, pl. jön a vadászatainkra, rendezvényeinkre, előaásainkra, bemutatóinkra megismerve mind a solymászokat, mind magát a vadászatot és kultúrát ami hozzá tartozik. Vagy csak a ragadozó madár védelemben érzi kiteljesedni érdeklődését a ragacsok bűvöletében. De lehet, egyik sem és akkor a következő évben nem fizeti be a tagdíját és ennyi. Nálunk semmi sem kötelező, vagy tagsági kötelék, így a kilépést sem kell indokolni, mint más egyesületnél. XXI. században élünk és felnőtt emberek esetében sem erőszakot, sem fenyegetést nem szeretünk:). A gyerekeknek meg eleve ingyenes nálunk a tagság:) tehát nincsen nálunk tagjelöltség, és tagjelöltségi idő. Pont azért, mert két lépcsős a solymásszá válás, ennek az időtartalma viszont nem szabályozott, csak az adott jelentkezőtől függ, hogy ez mennyire hosszú lesz, mennyire aktív, mennyire akar minket megismerni és magát a solymászatot. Nem mindenki tud sok időt szánni rá, viszont ha élete változik szeretne vele foglalkozni, és szeretne azért tagunk maradni, a pici lehetőségével támogatni minket, míg el nem jön az ő ideje. Illetve viszont is igaz mindez, azaz a leendő solymász mennyire engedi megismertetnie magát és a szándékait. Így tudunk minden solymász tagunkért referenciát adni és vállalni.

Van egy harmadik megoldás, hogy állampolgári jogon solymászik, így nincsenek se Alapszabályok, se kötelezettségek egyik egyesületi norma iránt. Ekkor is járhat solymászokhoz, hiszen hazánkban 30 körüli az egyesületen kívüli aktívan solymászók száma. Arra nem buzdítom, hogy mind a két egyesületben tagságot szerezzen, mert a jelen helyzetben az MSE-ben többen ellenzik a mi kettős tagsági viszonyunkat is, és nem szeretném hasonló támadásnak már az elején kitenni Önt:).

Így nem minősítem máshoz hasonlóan egyik egyesületi lehetőséget (főleg a másik rovására), nem agitálom hogy hová lépjen be. Ajánlani tudom, hogy olvassa a két egyesület weboldalát, érdeklődjön, járja körül, és bízva felnőtt emberhez méltő döntési képességében, saját jövőbeni elképzelésén, majd el fogja tudni dönteni, hová szeretne csatlakozni és munkájával támogatni. Mind a két egyesületnek megvannak az Alapszabályában rögzített célok, kötelezettségek és jogok. Ez nagy segítség a döntésében, véleményem szerint.

Természetesen, mint magán ember, ha engem keres meg  a továbbiakban is a kérdéseivel, akkor állok továbbra is a segítségére, mint eddigi életemben bárkinek, ha hozzám fordult, és persze ha tudtam segíteni. Ha nem, akkor azt is megírom, vagy adott emberhez, szervezethez irányítom:)

 

üdvözlettel,

karvaly


2012.07.12. 11:20 Idézet

Szia ! Köszönöm a gyors és mindenre kiterjedő választ!!!

 

 


2012.07.06. 21:45 Idézet

Szia!

 

Én azt szeretném megtudni,hogy milyen módon tud valaki solymász gyakorlati vizsgát tenni?

Hiszen amíg nincs solymász vizsgája stb stb... addig nem vehet madarat!

Akkor milyen madárral gyakorol a vizsgára?

Érdekelne továbbá az is, hogy a gyakorlati vizsgán mit kell ill. kellene tudni bemutatni?

Köszönettel : Rytkó Roland


Válasz:

Szia Roland!

Solymász gyakorlati vizsgát (és elméletit is) már csak a Pestmegyei kamaránál lehett bejelentkezés után tenni. A kamarai oldalon ez nyilvánosságra is kerül minden esetben, illetve aki jelentkezett a vizsgára, azt írásban, mélen is értesíteni szokták.

A gyakorlati vizsga előírásánál nincsen meghatározva sem a ragadozó madár faja, sem a tulajdonosa. Bár ez utóbbi kilétét szokták kérdezni. Így elvileg tartási engedéllyel tartott solymász madárral tehetsz sikeres vizsgát. Illetve nem tartási engedély köteles madár fajjal is. Például harris hawk, vagy ferruginus, vörösfarkú ölyv. Ha meg van az elméleti természetvédelmi jogi vizsgád, illetve a solymászattal kiegészített állami vadászvizsgád, akkor elvileg meghatározott időre ( korábban egy évre) adtak tartási engedélyt a hazánkban honos solymászmadár fajokra is, hogy gyakorlati vizsgát lehessen tenni. Erre vonatkozó pontos infót a Közép-Dunavölgyi KÖTEVIFE-től kapsz. Tehát a második mondatod álítása nem teljesen igaz, hiszen van jó pár faj, mely csak bejelentési kötelezett és vizsgázni meg lehet vele, lévén a vadászati törvény nem sorol fel nagyon okosan fajokat, hanem úgy határozza meg a vadászmadarak körét, hogy engedéllyel rendelkező ragadozó madarak. A bejelentési kötelezett madarak (EU-ban különben minden tenyésztett madár az) EU bizonylata, vagy tenyésztési bizonylata a rendeletek szerint (beleértve a nemzetközi egyezményeket is) a madár tartási engedélye is egyben, és eredet okmánya! Így velük mind a vadászat, mind pedig a vizsgázás törvényesen gyakorolható!

A gyakorlati vizsga pontos kritériumáról a kamara ad felvilágosítást. Az eddigi tapasztalatok a következőek voltak. A madár tollazata és kondíciójának az ellenőrzése. A vizsgán indított madár felszerelései, különösen a névtábla és azonosító gyűrű, mikrochip megléte. A madár felszerelésének is hibátlannak kell lennie. A vizsga napon a madarat a kijelölt külterületen ( mind magasan, mind alacsonyan pedzők számára alkalmas röpítő terület) a meghatározott vizsga sorrendjében el kell engedni, és röptetni (köröztetni, szabadon követtetni, kézre hívni) kell. A vizsgáztató a solymász és madara kapcsolatát, közös munkáját bírálja, és főleg a madár kormányozhatóságát, hívásra történő aktiv jövését. persze mint írtam, előtte megnézik a madár kondiját, mert agyon éheztetett, alacsony kondival nem fognak vizsgára engedni. Vadászni, vagy műpedzés végezni nem kell. Ha a madaradat elengedve bábúra, vagy kézre be tudod hívni, a madár aktívan megy és hívásra jön, akkor az együttesetek átmegy a vizsgán, hozzá téve, hogy előtte ugye a külsőségi szemlén is meg kell felelnetek.

 

üdv

karvaly


2012.06.26. 21:15 Idézet

Jó napot kivánok .Az lene a kérdésem hogy egy héja menyibe kerül?

Hány éves kortól lehet tartani madarat?

Mit ajálna kezdő solymász madárnak?

És az menyibe kerűl?

Hol probálhatom ki ezt a sportok?

Megyibe kerül az alap felszerelése a solyomnak és solymásznak?


Válasz:

Üdvözlöm kedves Csanád!

Önnél is azzal kezdem, hogy a héja szintén védelem alatt álló ragadozó madár, viszont a vörös vércsével szemben solymászatra is tartható, hasznosítható faj. Természetből és tenyészetből reális lehetőség van a beszerzésére, az előzetes engedélyek (befogási, tartási, elidegenítési, vagy behozatali engedélyek) birtokában. A természetből származó madár az állam tulajdona, így nem képez kereskedelmi forgalmi értéket. Itt a költségek a befogási és tartási engedélyt feltételezik, illetve a regisztrációt és jelölés költségeit (Mikrochip). Ez az összeg államilag szabályozott. Jelenleg egy eljárási díj 10.600Ft. Ergo egy befogás és tartási engedély 21.200Ft-ba kerül, plusz a mikrochippezés összege. Természetesen mindez akkor kivitelezhető, ha rendelkezik már a törvény álltal előírt személyi feltételeknek; 18 életév, büntetlen előélet, állami vadász, solymász és természetvédelmi vizsga megléte, illetve érvényes vadászjegy. Ez természetesen mind további költséget jelent a madár beszerzését megelőzően. Az engedélyeztetésnél jó tudni, hogy a hatóságnak 90 napos eljárási ideje van. Ha minden okmányt bead, és nincsen hiánypótlásra való felszólítás, ez a határidő általában rövidebb szokott lenni. Itt ellenőrzi a hatóság a beadott okmányait (vizsgapapírok, 30 napnál nem régebbi erkölcsi bizonyítványt, érvényes vadászjegyét) és a lakóhelyén az előírt tartási feltételt. Ha a törvény és rendeletei feltételeinek megfelel, abban az esetben a kért engedélyeket meg fogja kapni.

Tenyészetekből lehet héját is vásárolni, mint akármilyen más fajú solymászatra alkalmas vadászmadarat. Ennek árai változóak, tenyésztőtől fügegnek. Hazai viszonlatban idén a tudomásom szerint 100 ezer körül kezdődött egy hím héja ára, a tojóké általában duplája. Külföldön a hímek 800 euro, a tojók 1500 eurótól lehet vásárolni már. Itt tudnia kell, hogy előzetes behozatali engedély birtokában vásárolhatja meg és hozhatja hazánkba a madarat. A behozatali engedély egyedenként 30.000Ft (ehhez jön a tartási engedély, erkölcsi és vadászjegy ára).

Kezdő madárnak nem szoktam ajánlani semmit, mert minden madár alkalmas első madárnak, ha megfelelő alapismeret és gyakorlat birtokában van az illető. Ha ez nincsen meg, akkor meg teljesen mindegy mit ajánlanék, úgy is vagy megdöglik, vagy elmegy Öntől. Így javasolom, hogy a hazai solymászokat keresse fel, lehetőleg minél többet, hogy ismeretei és gyakorlati tudása, oktatása szélesebb térlátást feltételezzen. Erre a két solymász egyesület tagsága (MNRSE és MSE) a segítségére lesz biztosan. Ha két szezont végig élvezi, el fogja tudni dönteni, hogy valóban tudja és akarja még ezt a gyönyörű életformát (mert nem sport!!!) vagy csak egy elsőnek tetsző fellángolás volt. Mert ugye be kell vallani, a madártartás mindennapos elfoglaltságot, és kötelezettséget kíván, ami egy kiépített egzisztencia mellett megvalósítható. Gondolva a tartás körülményeinek a finanszírozására ( egy volier kb 100 ezer Ft), a röpítő hely biztosítása, szabadságokról való lemondásokra, stb.

Hogy hol próbálhatja ki ezt a sportot kérdésére, a fenti gondolatom az elsődleges mérvadó. Ezt nem lehet kipróbálni, ez nem egy lövészklubb, ahol kap egy puskát, próbál vele vadászni, majd eldönti, hogy mennyire tetszett és folytatja vagy nem. Kérdéseiből az anyagiasság és vonzatai csengenek vissza, ami a solymászatban nem számolható, és főleg nem irányadó, vagy mértéket megszabó konzisztencia! Amit Ön számokban akar összegezni, tételesen tőlem kérdezni, olyan furcsa kérdés számomra, mintha azt kérdezné gyerek vállalás előtt, hogy mennyibe fog kerülni Önnek a gyerek vállalás a születésétől a felneveléséig! A gyerek is felelőség egy életre szolóan, nem egy hirtelen tetsző dolog, bár vanna ilyen ember is, nem véletlen a családon kívűl felnövő gyerekek hada. A solymászat felelőség vállalással járó állattartás! Védett állatok miatt ez hatványozottabban igaz, nem véletlen az eljárási kötelezettségek sora.

A solymászat elhivatottság és egy speciális életforma, ahol a madarainkhoz igazítjuk az életünket, munkánkat és a szabadidőnket. Ezek a madarak nem kalitkában tartott papagájok, vagy posta galambok, kedvtelésből tartott kutya-macska félék, akiket rábízhat akár a szomszédra, ha két hétre szabadságra akar menni. Egyrészt mert szakmai tartási módot ígényelnek, másrészt törvényileg sem tarthatja átmeneti időben sem olyan, akinek a fent vázol referenciákkal nem rendelkeznek. Ráadásul a solymász a saját madarának az ellátását csak saját maga, vagy hasonló tudású solymásztársára bízhatja nyugodt szívvel.

A solymászat anyagi hasznot nem hoz, csak rengeteg pénzbe és időbe kerül. Nekünk megéri, mert mi a ragadozó madarak szerelmesei vagyunk, akik testközelből szeretjük a madarak munkáját látni nap mint nap, nem beleunva 20-30 év távlatában sem. Szeretünk velük élni, életünket (családunkét és baráti viszonyunkat is) hozzájuk igazítani. Sok lemondással jár, de ezt is betudjuk azért a csodáért, amilyen munkával, viselkedéssel minket cserébe megajándékoznak a madaraink.

Mindezt nem kritikaként, vagy elrémisztéskén írom le Önnek, csak az elmúlt 20 év tapasztalatával, aholy a hazai solymászat létszáma látványosan nem növekedett, véleményem szerint a 10%-ot soha nem lépte át, pedig minden évben százakat érint meg a varázsa. Még sem lépjük át a 120 fő aktív (hangsúlyozottan) aktív solymász státuszát kis hazánkban, amiben benne van a két egyesület és az állampolgári jogon solymászók teljes köre is. Pont azért, mert a sok hirtelen fellángolás, a valós napi kötelezettségek, lemondások, és nem kevés anyagi teher a legtöbb elsőbálozót a harmadik évtől felhagyására motiválja. 1% az az új solymász aki még az 5. évben is madarat tart az öklén ugyan azzal az elszántsággal és csillogó szemmel, ahogy hozzánk került érdeklődőként.

üdv

karvaly


2012.06.22. 15:03 Idézet

Szia! Szeretnék beszerezni egy vörösvércsét...!

DE sehonnan nem tudok. Reménykedem benne, hogy tudsz nekem segíteni ebben! 

Előre is köszönöm! 


Válasz:

szia,

 

a vörös vércse hazánkban is védelem alatt áll (ahogy az EU-ban is), így befogásához és tartásához hatósági előzetes engedély szükséges. Van lehetőség külföldi, elsősorban angol tenyészetekből is vásárolni, viszont itt az előzetes behozatali majd tartási engedély birtokában tarthatod majd. Ennek van egy szakmai személyi feltétele (adott felsőfokú végzettség, kutatási projekt, természetvédelmi, vagy közérdekű tartási indok) és egy tárgyi feltétel, azaz a törvény álltal előírt röpde a berendezéseivel, stb.

Kérdés persze, mire és miért szeretnél egy vércsét beszerezni? ha csak azért mert tetszik, akkor az nem fog menni, csak illegálisan, ami ugye büntetendő.

 

üdv

karvaly


2012.06.15. 18:29 Idézet

ÜDV!!

Azt szeretném megérdeklődni hogy a  madárgyűrűzők kapnak e fizetést, vagy  juttatást a tevékenységükért?

-Mikor dolgoznak, ill  hogyan  képzeljem el ezt a madárgyűrűzést mint (szép) szakmát?

 A választ előre is köszönöm!


Válasz:

Kedves Vendel!

A madárgyűrűzés, társadalmi tevékenység, hobbi a gyűrűzők nagyrészénél. Természetesen főállású természetvédők is gyűrűznek munkaidőben, de ettől függetlenül maga a tevékenység nem anyagilag dotált szakma. Sőt! A gyűrűző szponzorálja az aktivitásának a függvényében ezt a munkát. Van eleve egy éves 10.000Ft-os regisztrálási díj, ha tetszik tagsági díj. Erre jön az az idő és üzemanyag költség, amit az adott gyűrűző erre áldozni tud. Ez ugye elég tág határok között mozoghat. Lévén van aki csak a kertje madarait fogja be és gyűrűzi, és vannak hozzám hasonló "őrültek" akik az ország különböző pontjára is elmennek egy-egy madár megfogásáért, és meggyűrűzéséért.

A kérdésed második részére válaszolva. A gyűrűzési munka a gyűrűzőtől függ elsősorban. Vannak persze gyűrűzési programok (CES) melyek adott helyhez és időpontokhoz kötött. A gyűrűzők között vannak általános gyűrűzők (minden fajt), illetve adott fajokat, családokat gyűrűzők is. Pl. csak ragadozó madarakat, vagy poszátaféléket, vizimadarakat gyűrűzők. Minden fajnak a megfogásának meg vannak a prkatikái és szabályai természetesen. A fiókák gyűrűzés is egy adott fajhoz kötött időszakot jelent. Egyesületünk, az MNRSE is hírdetett eddig nyílvános színes gyűrűzést, illetve az MME oldalán találsz aktuális lehetőséget, nyílt gyűrűzési napokat, ahol a feltett kéréseidre a gyakorlatban is választ kapsz, illetve személyesen is átélheted ennek a munkának a szépségét és nehézségeit. Javasolom, ha van rá kedved és lehetőséged, a következő nyílvános gyűrűzésre menjél el.

 

üdv

karvaly


[35-16] [15-1]

 
BlogPlusz
Friss bejegyzések
2009.10.21. 14:17
2009.07.14. 10:24
2009.07.01. 14:14
2009.06.18. 14:57
2009.06.15. 13:45
2009.06.09. 12:41
2009.06.03. 14:29
2009.05.27. 15:28
 
MAGAMRÓL...
 
KÉPES ÉLMÉNYBESZÁMOLÓ
 
HIRDESS nálam! :o)
 
H Í R E K
 
FOTÓ ALBUMOK
 
TENYÉSZTÉS/breeding
 
KÉZMŰVES munkáim
 
FAKANÁL
 
Ü Z E N Ő F A L
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal